יום שבת, 30 במרץ 2019

בסימן קריאה - "יעקב וקשקשנים אחרים" -יוסף חרמוני


נוסטלגיה במיטבה
יעקב וקשקשנים אחרים הוא לכאורה קובץ סיפורים על קורותיו של קיבוץ אחד, בן מאה שנה וקצת. אבל הוא לא בדיוק קובץ סיפורים, אלא סיפור מתגלגל על כמה דורות של נשים וגברים שסיפורם וסיפור המקום שזורים זה בזה, וגם אין בו דבר על הרעיון הקיבוצי, החלוציות, הגבורה ותקומת ישראל. כל אלה רק מבצבצים בין קטנות וגדולות היום-יום בחייהם של גיבורים בשר ודם. יענקלה, המכונה יעקב שגב, אשף בטוויית סיפורים ארוגים בכוסית משקה, הוא האחראי לרוב הסיפורים, אלה שהיו גם היו ואלה שאולי לא היו ולא נבראו, והוא גם גיבורם של כמה מהם.
יוסף חרמוני מצייר בכתיבתו העשירה, בשפע הומור ואהבה, תמונה גדושה וססגונית של מקום ואנשיו, שעשויה להזכיר לקוראים מקומות אחרים, ממקונדו ועד כתריאלבקה.
יעקב וקשקשנים אחרים הוא ספרו השני של יוסף חרמוני, איש איילת השחר. קדם לו הרומן היום שבו היא אהבה אותי (אחוזת בית 2017), שזיכה את חרמוני בפרס גולדברג ובפרס שרת התרבות לספר ביכורים.
תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏‏שמיים‏, ‏ענן‏‏, ‏‏פעילויות בחוץ‏, ‏טבע‏‏‏ ו‏טקסט‏‏‏

יוסף חרמוני: הערות ביוגרפיות

יוסף חרמוני נולד בשנת 1942, ועבר בגיל תשע להתגורר עם משפחתו בקיבוץ איילת השחר. לאחר שירות צבאי בגולני, הוא חזר להתגורר בקיבוץ, עבד בפלחה ובכותנה, למד מזרחנות וערבית באוניברסיטת חיפה, ושימש כמורה לערבית ואזרחות בבית ספר תיכון.

חרמוני כותב ומפרסם סיפורים קצרים, ותרגומי שירים מרוסית, ספרדית, אנגלית, גרמנית ואידיש.
סיפור קצר שלו, ותרגומו לשיר של לרמונטוב, הופיעו ב"מאזניים", בשנתיים האחרונות.

בגיליון "הו" הקרוב יופיע מחזור תרגומי שירים של חרמוני - אלו הם  שישה שירים מימי מלחמת העולם הראשונה, שעתה מלאו מאה שנים לסיומה. הם תורגמו מרוסית, אנגלית, גרמנית וספרדית.

כמו כן, תרגם חרמוני מרוסית את סיפור הילדים הידוע של צ'כוב, "קשטנקה"  -  ספר צנוע וידוע, שצ'כוב הגדירו כמיועד "לילדים והוריהם". "קשטנקה" הופיע כספר לפני שנתיים. האיורים לספר הם עבודתה של המאיירת עפרה עמית, שהוציאה את הספר במהדורה פרטנית, ייחודית.

חרמוני כתב גם מאמרים וטורי דעות. בין השאר לירחון "מוניטין" ולשבועון "כותרת ראשית", ופירסם מאמרי דעה ב"מעריב".

במשך תקופה קצרה שימש גם כדובר מפלגת התחייה-צומת. במרוצת השנים חל מהפך בדעותיו הפוליטיות, וכיום הוא מחזיק בדעות שמאליות.


הוא אב לשתי בנות וסב לחמישה נכדים.

יעקב וקשקשנים אחרים
מאת: יוסף חרמוני
ערכו: אורנה קזין וארנון לפיד
הוצאת עולם חדש

331 עמודים, 88 ש"ח


אין תגובות:

פרסום תגובה

כנאפה אישית על הדרך בממתקי לימאס על כביש 85 - העצירה הכי מתוקה בצפון

כנאפה  אישית מתוקה וטעימה  בטירוף?  תרשמו לכם עצירה מתוקה מתוקה בשולי כביש 85 בכניסה למג'ד אל כרום, ממתקי לימאס של דאוד אבו דאוד בין ...