יום שבת, 3 באוגוסט 2019

לסבול בגיל המעבר? זה לא לגיל שלי

בנות - בא לכן לדבר על גיל המעבר?  כי לסבול בשקט זה ממש לא לגיל שלכן, גם לא לגיל שלי! מה גם שיש לכן כל כך הרבה אפשרויות לשפר את איכות החיים בגיל הזה, אז ברצינות למה לסבול?

תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏2‏ אנשים‏, ‏‏אנשים מחייכים‏, ‏‏תקריב‏‏‏‏

בערב אחד עברנו על כל ההגדרות לגיל המעבר, ושום מילה על גיל הבלות המונח יצא מהלקסיקון..
דיברנו על תסמינים עיקריים (כאילו שלא הכרנו אותם מקרוב..)
הבנו שלפנות לרופא זה כן לגיל שלנו
ואפילו קיבלנו טיפים לתקופה "המאתגרת" הזו של חיינו .

תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏מסך‏‏‏


 מידע מהימן על גיל המעבר מוצאים באתר של רפא  כן, כאן בדיוק 
אז אחרי שאנחנו יודעות היכן למצוא חומרים ממקורות מהימנים, נדבר עליו, על הגיל הזה שלא בהכרח צריך לגרום לנו להרגיש רע עם עצמנו, עיין ערך ג'ניפר לופז..
טיפול הורמונלי מטפל היטב בבעיה אך יש מי שלא מעוניינת בטיפול שכזה ולה מוצעים גם טיפולים אחרים. חשוב לדעת, וכדאי ורצוי לדבר עם רופא/ת הנשים שלך כי התקדמנו מאז שאמא חטפה גלי חום ..ד"ר רונית אלמוג מומחית בגניקולוגיה מסבירה על תופעות  גיל המעבר, כן ניתן לפנות לרופא להשגת חלופה לרמת חיים טובה יותר.
תקופה בה השחלות מפסיקות לייצר טוסטטרון ואסטרוגן, מתחילים תסמיני מנופאוזה, חדלון של שנה  ואז תסמיני גיל המעבר.
יש נשים שחוות מנופאוזה מוקדמת, דהיינו מתחת לגיל 40, הסיבה אינה ידועה, אך דווקא לנשים אלו חשוב לתת טיפול.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏לעמוד‏‏‏

כן יש ירידה בצפיפות העצם, ויש מונופאוזה  כירורגית  הנובעת מכריתת שחלות גם בהן מותר ורצוי לטפל, הכוונה בנשים שעברו תהליך זה.
בארצנו הקטנטונת גיךל 51  זה בערך הגיל שזה מתחיל, אגב שתדענה שיש קשר משפחתי , עישון מזרז מאוד את התהליך (אף פעם לא סבלתי סיגריות).
ידעתן שתוחלת חיים ממוצעת לנשים  בארץ היא 83.6 ולגברים 79.9 ? מה קרה ל 120?..

תראו את מי פגשנו - מנחם משווה בדיקה, וגם תחיה שתחיה היתה כאן
תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏‏לעמוד‏ ו‏בתוך מבנה‏‏‏‏

טוב, אז נכון שלא מדובר במחלה אלא בתהליך ביולוגי  טבעי, אך אי אפשר להתעלם  מתקופה קשה שמשפיעה  על כל היבטי החיים, כן, מי שחווה על בסיס יומי מעין הכנסת הראש והעורף לכבשן לוהט יודעת בדיוק על מה מדובר.
נהוג לחלק את התקופה "הכייפית" לשלושה , מוקדמים בינוניים ומאוחרים.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏4‏ אנשים‏, ‏‏אנשים עומדים‏‏‏

אז במה זכינו? מצבי רוח (לא משהו..)
עצבנות (מכל שטות)
גלי חום (כבשן אמרתי?..)
צריבה יובש, ירידה בחשק המיני ואז התסמינים  המאוחרים  חסר באסטרוגן
חסר באסטרוגן המטריד ביותר, עייפות, נדודי שינה, מתח, זיהומים בשתן ,דליפת שתן במאמץ,מעגל דלקות השתן נשבר אם מקבלים אסטרוגן ישירות לנרתיק וחסל סדר דלקות.
ירידה בצפיפות העצם  מחייבת שמירה על העצם  ע"י סידן ותוספים  של סידן וויטמין D לכולן חסר..
אפילו שאנחנו חיים בארץ שמשית אנחנו סובלות בגיל הזה ממחסור בויטמין D בדוק
אז איך עוזרים?
באמצעות טיפול הורמונלי וגם טיפול לא הורמנלי הבחירה כולה שלךכאשר התופעות קשות וגלי החום מטרידים ומשבשים חיים כדאי לשקול טיפול הורמונלי, טיפול לא הורמונלי הוא צמחים וטיפול אלטרנטיבי. טיפול הורמונלי נחלק לשניים , נשים שלא עברו כריתת רחם, מי שיש לה רחם יתקבל טיפול דרך העור/נרתיק/בכמוסות דרך הפה. יש אפילו התקן תוך רחמי. נשים ללא רחם יטופלו באסטרוגן בלבד.
היסטוריית הטיפול ההורמונלי  נסתמכה בדיעבד על מחקר שגוי , ב 1960  נרשמה עליה בשכיחות סרטן הרחם, ב1970  שולב פרוגסטרון למניעת סרטן הרחם, וב 1985 נמצא ממחקר האחיות הפחתה בסיכון למחלות לב.
מתחת לגיל 60 טיפול משיג אפקט מגן וכמו כל דבר בחיים  גם כאן הטיימינג קובע, חשוב לנצל את חלון ההזדמנויות ולטפל .מחקר הפרוגסטרון הוא הבד גאי מבחינת סרטן השד, מה שלא כולן יודעות הוא שמובילי המחקר הראשיים חוזרים בהם ותומכים בכך שהטיפול ההורמונלי הוא היעיל ביותר לתסמיני גיל המעבר, מורגש שיפור מיידיונטילת טיפול בזמן אף מפחיתה מחלות לב.
כמו לכל דבר  החסרונות הן פקקת , למי שיש היסטוריה של שבץ עישון או לב, מחלות כבד, מיגרנות,טשטוש והקאות המתלוות למיגרנה, לפני ניתוח ממושך או טיסה ארוכה אז לא.
הקונצנזוס היום הוא להתחיל בטיפול מתחת לגיל 60 או עד עשר שנים מהפסקת המחזור.ואחכ יש לקיים דיון פרטני לגבי ההמשך, חלון ההזדמנויות הוא מושג חשוב בגיל המעבר - נסי לא לפספס אותו.
אז מה נציע לאשה שסובלת אך פוחדת ליטול טיפול הורמונלי או לא יכולה בריאותית? גם לה יש פתרון , טיפול תרופתי מקבוצת הציפרלקס ותרופות מרשם לא הורמונלית שמקורה בצמח קוהוש שחור המכיל פיטו אסטרוגנים.
גם דיקור או טיפול ב CBT (טיפול התנהגותי קוגנטיבי) ויטמין D וסידן במינון מועט.
אז בנות , נסו להקדים תרופה למבוכה, ידעתן שמתוך חמישים אחוז מהנשים שסובלות מתסמיני גיל המעבר רק רבע מהן פונות לקבלת עזרה? 
אז חשוב שתדעו יש מה לעשות! אסטרוגן מקומי, טבליות מתמוססות,קרם, טבליה ומינון אולטרא נמוך, כי כל אשה היא עולם ומלואו  ויש מה לעשות.


תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏3‏ אנשים‏, ‏‏כולל ‏‎Shosh Hazan Grinberg‎‏‏, ‏אנשים מחייכים‏‏‏


גילוי נאות: הגענו  כאורחות של חברת רפא


אין תגובות:

פרסום תגובה

כנאפה אישית על הדרך בממתקי לימאס על כביש 85 - העצירה הכי מתוקה בצפון

כנאפה  אישית מתוקה וטעימה  בטירוף?  תרשמו לכם עצירה מתוקה מתוקה בשולי כביש 85 בכניסה למג'ד אל כרום, ממתקי לימאס של דאוד אבו דאוד בין ...